Američki predsjednik Joe Biden objavio je u srijedu da će SAD isporučiti Ukrajini 31 tenk M1 Abrams u roku od nekoliko mjeseci, što je promjena koja je utjecala na njemačko slanje tenkova Ukrajini.
Predsjednik Joe Biden najavio je tu odluku tijekom obraćanja u Bijeloj kući. Istaknuo je kako su ti tenkovi potrebni Ukrajini da “poboljša svoju sposobnost manevriranja na otvorenom terenu”. Također je dodao da ti tenkovi nisu ofenzivna prijetnja Rusiji.
Biden je zahvalio Njemačkoj na odluci da isporuči Ukrajini tenkove Leopard 2. “Njemačka je stvarno uskočila”, rekao je. “Rusija očekuje da ćemo se (SAD i europski saveznici) razjediniti”, istaknuo je američki predsjednik. “Međutim, mi smo skroz, potpuno i temeljito ujedinjeni”, dodao je.
Sjedinjene Američke Države bile su hladne prema ideji raspoređivanja tenkova Abrams koje je teško održavati, ali su morale promijeniti pristup kako bi uvjerile Njemačku da pošalje svoje tenkove Leopard 2 koje je lakše koristiti u Ukrajinu.
Ipak, Abrams – jedan od najmoćnijih američkih tenkova – neće uskoro krenuti prema Ukrajini. Visoki dužnosnici Bidenove administracije kazali su novinarima da će proći mjeseci, a ne tjedni, do isporuke Abramsa.
Odluku tumače u kontekstu pružanja sredstava za dugoročnu obranu Ukrajine. Još nije odlučeno na kojoj će se lokaciji trenirati ukrajinski vojnici za korištenje Abramsa.
Iako je vrlo sofisticirano i skupo oružje, Abrams je teško održavati i predstavlja logistički izazov jer radi na mlazno gorivo.
Ukupna cijena jednog Abramsa varira, a može iznositi i preko 10 milijuna dolara kada se uključi cijena obuke i održavanja.
“Nema ofenzivne prijetnje Rusiji”, rekao je Biden.
Reutersov upućeni izvor kazao je utorak da je američka odluka o slanju Abramsa donijeta u sklopu razgovora s Nijemcima o njihovoj nevoljkosti da šalju tenkove.
“Sjedinjene Države bile su spremne značajno se obvezati, kako bi im pomogle u njihovoj odluci”, rekao je izvor.
SAD će osigurati tenkove kroz fond pod nazivom Inicijativa za sigurnosnu pomoć Ukrajini koji omogućava Bidenovoj administraciji da kupuje oružje od vojne industrije, umjesto korištenja postojećih američkih zaliha oružja.
Samim time proces je sporiji.
The post Ubrzo nakon Njemačke odlučio i SAD: ” Tenkovi Abrams idu u Ukrajinu” appeared first on Zadarski list.
NYON Europska nogometna federacija (UEFA) je na današnjem zasjedanju Izvršnog odbora u Nyonu uvela promjene u sustavu natjecanja Lige nacija koje će stupiti na snagu u rujnu 2024. godine.
Liga nacija će biti proširena nokaut rundom koja će se igrati u ožujku, čime će se stvoriti kontinuitet između grupne faze koja završava u studenom i završnog turnira koji se igra u lipnju.
Po sadašnjem formatu Lige nacija pobjednici skupina elitnog razreda Lige A izborili su plasman na Final Four. Tako je Hrvatska koja je bila najbolja u skupini 1 izborila završni turnir na kojem će u polufinalu 14. lipnja igrati protiv Nizozemske, dok će se u drugom polufinalu dan kasnije sastati Italija i Španjolska. Finale i susret za 3. mjesto su 18. lipnja.
Međutim, od idućeg izdanja Lige nacija 2024/25. uvodi se četvrtfinale u kojem će pobjednici i drugoplasirani iz skupina Lige A u ožujku igrati međusobno kod kuće i u gostima, a pobjednici tih susreta kvalificirat će se za Final Four.
Došlo je do promjene i u nižim ligama. Kao dio promjene formata, uvest će se i doigravanje za promociju/ispadanje, pri čemu će trećeplasirane reprezentacije Lige A igrati protiv drugoplasiranih Lige B, a trećeplasirane ekipe Lige B protiv drugoplasiranih. Lige C. Utakmice će se igrati kod kuće i u gostima, s tim da pobjednici idu u višu, a poraženi u nižu ligu.
Ostaje isto da u Ligama B, C i D pobjednici skupina napreduju, dok posljednjeplasirane momčadi iz skupina A, B i C ispadaju u niži razred. Kako Liga C ima četiri skupine, dok Liga D ima samo dvije, dvije najlošije rangirane reprezentacije Lige C automatski će ispasti.
“Uvođenje UEFA Lige nacija bila je priča o uspjehu, jer su prijateljske utakmice zamijenjene natjecateljskim utakmicama. A sada, uvođenjem nove knock-out faze, momčadi će dobiti još više prilika za napredak uz zadržavanje istog broja utakmica unutar međunarodnog kalendara utakmica,” kazao je predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin.
Došlo je i do promjena u formatu kvalifikacija za EURO, te europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Po novome će se ždrijebati 12 skupina od četiri i pet reprezentacija.
Pobjednici skupina kvalificirat će se izravno za EP ili SP, a dok će se drugoplasirane ekipe ili izravno kvalificirati ili sudjelovati u utakmicama doigravanja (zajedno s momčadima Lige nacija za kvalifikacije za UEFA-u EURO). Novi format bit će implementiran nakon UEFA EURO 2024.
Dodajmo i kako je UEFA oduzela ruskom Kazanju domaćinstvo europskog Superkupa 2023.
Umjesto u Rusiji igrat će se u Ateni na stadionu Georgios Karaiskakis u srijedu 16. kolovoza.
The post UEFA potvrdila promjene sustava natjecanja Lige nacija, ruskom Kazanju oduzeto domaćinstvo susreta Superkupa appeared first on Zadarski list.
Psihijatar Slavko Sakoman završio je na ispitivanju u DORH-u nakon što je jučer šokirao javnost. Naime izjavio je da ima informacije o policajcima koji su na staru godinu, prilikom intervencije, “počastili” prisutne kokainom, javlja HRT.
Dvoje policajaca navodno je konzumiralo kokain dok je svemu svjedočio treći, navodno sin visokog državnog dužnosnika, koji je drogu odbio. Iz Ravnateljstva policije poručuju da je istraga u tijeku, a Sakoman tvrdi da na problem upozorava godinama.
– Pisao sam dva pisma premijeru Plenkoviću, Božinoviću. U jednom momentu je dobio određene podatke, tko zna gdje je to završilo, nije bilo nikakve reakcije, izjavio je psihijatar Slavko Sakoman.
– Hrvatska policija ne vodi računa o kome se radi. Policija traga za počiniteljima prekršaja i kaznenih djela. I ona će učiniti sve, bez obzira o kome se radi u ovom slučaju, rekla kazala slučaju, utvrdi činjenice, istaknuo je Dražen Rastović, voditelj Službe kriminaliteta droga u Ravnateljstvu policije.
The post Slavko Sakoman završio na ispitivanju u DORH-u zbog policajaca koji šmrču kokain: ‘Prijavio sam sve, nije bilo nikakve reakcije’ appeared first on Zadarski list.
Dvije osobe su ubijene a pet ozlijeđeno u srijedu u napadu nožem u vlaku između Kiela i Hamburga na sjeveru Njemačke, objavila je policija.
Napadač je nešto prije 15 sati nožem nasumice počeo napadati putnike u vlaku koji je stizao na željezničku postaju u mjestu Brokstedt.
Policajci su uhitili napadača čiji motiv zasad nije poznat. Dnevnik Bild javlja da se radi o Sirijcu.
Željeznički promet u tom dijelu Njemačke je obustavljen.
Brokstedt je mjesto oko 60 kilometara sjeverno od Hamburga u saveznoj državi Schleswig-Holstein.
U napadu koji se dogodio krajem 2021., Sirijac je u međugradskom vlaku u Bavarskoj nožem teže ozlijedio tri osobe.
The post Napad nožem u vlaku, dvoje ubijenih appeared first on Zadarski list.
U Sikovu je započela gradnja građevine javne i društvene namjene, odnosno višenamjenske dvorane i trgovine prehrambenih proizvoda, priopćeno je iz Općine Sv. Filip i Jakov.
U prostorijama Općine Preko u srijedu je održan sastanak zadarske policije i predstavnika otočnih općine. Uz načelnika Policijske uprave zadarske Antona Dražinu, na sastanku su sudjelovali i načelnik Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar, Romano Landeka i pomoćnik voditelja Službe za javni r...
Danas, 25. siječnja 2023. godine u prostorijama Općine Preko u Preku, održan je sastanak na temu međusobne suradnje policije i lokalne zajednice. Na sastanku su uz načelnika Policijske uprave zadarske Antona Dražinu sudjelovali načelnik Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar, Romano Landeka i pomoćnik voditelja Službe za javni red i sigurnost Josip Gulan te predstavnici otočnih općina zadarskog arhipelaga, Jure Brižić načelnik Općine Preko, Bruno Mišlov načelnik Općine Kali, Krešimir Ćosić načelnik Općine Pašman, Anđelo Palaškov načelnik Općine Tkon, pročelnica Općine Kukljica Zorana Tomasov Majpruz te Vladimir Radulić pročelnik Općine Sali.
Sastanak je održan u cilju nastavka dobre suradnje te unaprjeđenja proaktivnog rješavanja budućih izazova i zadaća kroz aktivno uključivanje zajednice u prevenciju i suzbijanje svih oblika kažnjivih ponašanja na području otoka za koje je novim teritorijalnim ustrojem Policijske uprave zadarske, mjesnu nadležnost od Policijske postaje Zadar preuzela Postaja pomorske i aerodromske policije Zadar.
Naime, novim preustrojem policijske uprave, Postaja pomorske i aerodromske policije Zadar osim nadzora državne granice na moru i zračnoj luci, kontrole teritorijalnog mora i unutarnjih morskih voda, zaštite suverenih prava nad epikontinentalnim i gospodarskim pojasom, nadzora iz područja morskog ribarstva, sigurnosti plovidbe, sigurnosti civilnog zračnog prometa, sprječavanja nezakonitih migracija i prekograničnog kriminaliteta, obavlja i druge policijske poslove koji se odnose na zaštitu života, slobode, sigurnosti i nepovredivosti osoba, zaštitu imovine, sprečavanja i otkrivanja kaznenih djela i prekršaja, traganja za počiniteljima kaznenih djela i prekršaja i njihovog dovođenja nadležnim tijelima, održavanja povoljnog stanja javnog reda, pružanja potrebite pomoći tijelima državne vlasti te pravnim osobama koje imaju javne ovlasti radi osiguranja njihovih izvršnih odluka, poslova u svezi izravnog ostvarivanja prava, obveza i pravnih interesa građana, pravnih osoba, državnih i drugih tijela u području unutarnjih poslova.
Pozdravljajući novi teritorijalni ustroj, predstavnici lokalne zajednice su naglasili kako su promjene već vidljive kroz prisutnost policijskih službenika na otocima, a sastanak se nastavio kroz međusobnu izravnu komunikaciju na teme sigurnosti plovidbe na moru i aktivnostima policije, sigurnosti cestovnog prometa te intencijama postavljanja kamera za nadzor brzine kretanja, sudjelovanja lokalne zajednice u okviru projekta Ministarstva unutarnjih poslova -“Sigurna turistička destinacija”, sudjelovanje policijskih službenika u radu Stožera civilne zaštite općina te primarne prevencije svih oblika rizičnog ponašanja kroz nacionalne i lokalne projekte s naglaskom na prevenciju imovinskih delikata, posebice prijevara građana treće životne dobi „na kućnom pragu“, prevenciju obiteljskog nasilja, prevenciju zlouporabe sredstava ovisnosti i prevenciju u cestovnom prometu te edukacija o kazneno-pravnoj zaštiti djece i mladih kao i prevenciju turističkog kriminaliteta.
Na kraju je zajednički inicirano održavanje slijedećeg susreta kako bi se analizirao proces prilagodbe i koordiniranog djelovanja te je ukazano i na važnost osnivanja jedinstvenog Vijeća za prevenciju otočnih općina koje bi zajednički okupilo predstavnike policije i druge dionike društva kako bi se zajedno usmjerilo djelovanje na povećanju opće sigurnosti građana, javnog reda, zaštite materijalnih dobara te povećanja ukupne kvalitete života s obzirom na sličnu problematiku na području otoka.
The post Mještani Preka i policija međusobno će surađivati kako bi se na otoku zadržali mir i sigurnost appeared first on Zadarski list.
Bugatti Chiron jedan je od najskupljih sportskih automobila na svijetu. Bugatti Chiron košta najmanje 2,6 milijuna eura, bez poreza, a cijena može rasti i do 5 milijuna eura. Naravno, održavanje Chirona je je također financijskih zahtjevan posao, dijelom zbog skupih materijala, a dijelom da se i vlasnik prijateljima može pohvaliti koliko je sve to platio, piše revija HAK.
YouTube kanal The Hamilton Collection istražio je koliko košta Chiron ako ga vozite deset godina. Osnova za izračun troškova su podaci Bugatti Gold Coasta, službenog zastupnika u Chicagu. Manje godišnje održavanje košta 11.500 dolara, a veliko održavanje, koje se mora obaviti svake četiri godine, košta 34.000 dolara.
Vlasnik automobila stoga u videu preporučuje dodatno Bugattijevo jamstvo. Proizvođač naplaćuje 204.000 dolara za all-round care package za četiri godine. Stvari postaju zanimljivije kada nemate jamstvo ili kada nešto izgubite. Novi ključ košta 13.500 dolara. Potrošni dijelovi poput kočionih pločica, kočionih diskova i guma također nisu jeftini. Par kočionih diskova košta 18.300 dolara, a pločice koštaju između 4000 i 6700 dolara po paru.
Bugatti preporučuje zamjenu guma svakih pet godina. Prema riječima vlasnika, komplet košta 8450 dolara. Evo i jedne zanimljivosti, gume se okreću do 4100 puta u minuti pri brzini 0d 400 km/h. Ako dođe do većeg oštećenja motora ili kvara mjenjača izvan jamstvenog roka, to će biti jeftinije. Šalimo se, naravno. Novi mjenjač za Chiron košta 185.000 dolara, a novi 8,0-litarski 16-cilindrični motor će koštati 856.406 dolara. Kako je s vožnjom. Potrošnja je oko 36,7 l/100 km u gradu i 15,8 litara izvan grada, ako Chiron vozite kao Volkswagen Lupo. Ako pritisnete gas te brojke će rasti i rasti…
The post Ovo je jedan od najskupljih sportskih automobila na svijetu. Da vam ga netko i pokloni troškovi održavanja bi vas uništili appeared first on Zadarski list.
Gradska vijećnica Marjana Borić (AM) poslala je svoje reagiranje medijima. Njezino priopćenje prenosimo u cijelosti. U trenutku dok zbog Dukićeve blokade proračuna koja je presedan …
Objava BOTIĆ: Dukić ima za derneke po Zagrebu i Gradskoj loži, nema za suradnike u nastavi! pojavila se prvi puta na ZADARdanas.
Saborski odbor za obitelj i mlade na sjednici o međudržavnim posvajanjima iznio je u srijedu prijedloge o poboljšanju i izmjenama zakona, među kojima su zabrana posvojenja iz država koje nisu potpisnice Haške konvencije i osnivanje stručnog tijela za praćenje posvajanja.
Tematska sjednica je održana povodom suđenja u osmero hrvatskih državljana koji su otišli u Afriku kako bi iz Demokratske Republike Kongo posvojili četvero djece, međutim tužiteljstvo u susjednoj Zambiji tereti ih za pokušaj trgovanja djecom.
Najviše djece posvaja se iz Kolumbije, Ukrajine, Kine, Indije i Južne Koreje, a DR Kongo je, prema podacima iz 2020., tek na 19.mjestu, rekla je profesorica zagrebačkog Pravnog fakulteta Dubravka Hrabar.
Haška konvencija (o zaštiti djece i suradnji u vezi s međunarodnim posvojenjem) je dokument koji propisuje standarde čiji je cilj spriječiti trgovinu djecom. Međutim, DR Kongo nije potpisnik tog dokumenta, upozorila je Hrabar.
„Treba hitno reagirati i zabraniti posvojenja iz ‘nehaških zemalja’. Za to je potrebna koordinacija različitih državnih tijela. Muči me jesmo li mi dio jednog šireg lanca trgovine djecom jer znam da postoji trgovina drogom, prostitucijom i djecom”, rekla je Hrabar.
Dio odgovornosti snosi Ministarstvo vanjskih poslova, smatra, jer nije pratilo i obavještavalo svoje vlade o potrebi zabrane posvajanja iz rizičnih zemalja.
Bivša predsjednica udruge Adopta Diana Topčić Rosenberg problem vidi u tome što ne postoji jedno tijelo koje će objavljivati i ažurirati sve informacije o propisima i procedurama za posvajanje u svim državama u kojim je to moguće ostvariti, a da budu razumljive običnom čovjeku.
„Važno je osnovati stručno tijelo zaduženo za podršku i praćenje međudržavnih posvajanja. Sad je na zakonodavstvu da odluči hoće li to biti prošireno središnje tijelo koje već postoji u Ministarstvu socijalne politike ili neko odvojeno tijelo koje će to raditi na osnovu licence”, istaknula je.
U njemu bi radili pravni stručnjaci, socijalni radnici i psiholozi, dodala je Topčić Rosenberg.
„Međudržavna posvojenja daje djeci mogućnost da odrastaju u obitelji i u državi s većim zdravstvenim, obrazovnim, sigurnosnim i financijskim uvjetima za rast i razvoj, u odnosu na društva iz kojih često dolaze”, rekla je.
Bivša ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba Gordana Buljan Flander ocijenila je da je nad četvero djece iz DR Konga počinjen „separacijski zločin” jer su izdvojena od primarnih obitelji i predana posvojiteljima koje ne poznaju.
„Kakvo će biti stanje te djece ako dođu u Hrvatsku? Bit će traumatizirana, kao i posvojitelji. Ova je afera naštetila budućoj djeci koja će biti posvojena”, poručila je.
Osim u Saboru, o posvajanju se govori i u Europskom parlamentu, kazao je zastupnik iz kluba konzervativaca i reformista Ladislav Ilčić, koji je predložio rezoluciju kojom se želi uvesti pojačani nadzor nad svim agencijama koje se bave posvajanjem te privremeno obustaviti posvajanja iz DR Konga i ostalih zemalja koje imaju problema s trgovinom djece.
„Hrvatski primjer ukazuje na oprez kao i slučaj iz Belgije gdje je posvojena djevojčica, kad je naučila francuski, svojoj novoj mami ispričala kako je bila oteta od svojih roditelja u Africi”, rekao je.
Mostov zastupnik Marin Miletić kazao je da se slučaj sličan onome s uhićenim Hrvatima u Zambiji ne može dogoditi u Francuskoj ili Velikoj Britaniji.
„Ministarstva vanjskih poslova tih zemalja dala su svojim građanima ili zabranu posvojenja iz Konga ili preporuku da bježe od Konga”, napominje.
SDP-ova Andreja Marić upozorila je da valja izbjeći generaliziranja jer nisu svi posvojitelji djece iz stranih država ujedno i trgovci djecom.
“Zabrana posvajanje iz Konga je definirano za određene zemlje, SAD, Belgija, Nizozemska, Francuska, itd.. Postoje i određeni izuzeci. Jesu li oni jasno propisani, je li Hrvatska izuzetak, to tek treba vidjeti”, naglasila je Marić.
The post Odbor za obitelj: Zabraniti posvajanje iz Konga i osnovati stručno tijelo appeared first on Zadarski list.
Mostovac Zvonimir Troskot komentirao je u N1 Studiju uživo situaciju u zagrebačkoj Čistoći čiji radnici su u svojevrsnom štrajku i već nekoliko dana ne odvoze …
Objava MOSTOVAC: Ovo je prijelomna godina, nezadovoljstvo će se preliti na ulice pojavila se prvi puta na ZADARdanas.
Kako u doba Spotifyja, Youtubea i novih generacija kojima slušanje glazbe ne uključuje taktilni osjećaj držanja fizičkog proizvoda u rukama, ploče ili CD-a u rukama, ali ni strpljenje da se cijeli album, ta očito prevaziđena forma, odsluša do kraja, na tako nešto ipak navede?
Legendarni trash metal bend Metallica ima ideju i čini se da je prilično zanimljiva. Naime, njihov 11. album „72 Season“, prvi nakon sedam godina diskografske šutnje, imat će pretpremijeru dan prije službenog izlaska u kinima širom svijeta
13. travnja njihovi vjerni i manje vjerni obožavatelji moći će slušati iz kino fotelja album od prve do posljednje pjesme popraćene pripadajućim video podlogom na velikim ekranima. Za ovu priliku bit će pušten surround mix albuma, ekskluzivno, po prvi i zadnji put. Navodi se da će svaka pjesma nakon izvođenja biti popraćena komentarima članova benda.
Dan nakon, album će biti nabavljiv u svim uobičajenim formatima, digitalnom, CD i vinilnom.
Nanjihovoj stranici gdje će se karte za ovaj događaj moći kupiti od 2. travnja, ne stoji koje su sve države pokrivene ovim događajem, ali s obzirom da je napisano da je priča globalna i da će se odvijati u kinima širom svijeta, za očekivati je da će i hrvatski ljubitelji Metallice moći preslušati pretpremijerno 13. travnja ovaj dugoočekivani album.
Kako zvuči nova Metallica, već je naznačeno najavnim singlom “Lux Æterna” prošlog studenog, a neki dan je izašao i drugi singl pod intrigantnim nazivom “Screaming Suicide”.
The post Dan prije službenog izlaska novi album Metallice obožavatelji moći će poslušati u kinima širom svijeta appeared first on Zadarski list.
Priopćenje Marka Pupića Bakrača, vijećnika Akcije mladih u Skupštini Zadarske županije, prenosimo u cijelosti. Nevjerojatno je do kuda seže oportunizam i podaništvo institucija sistema u …
Objava Pupić-Bakrač tražio nadzor rada ODO-a pojavila se prvi puta na ZADARdanas.
U zadarsku luku Gaženica u srijedu je uplovio američki ratni brod US Naval Ship Arctic. Riječ je o američkom borbenom brodu dugom 230 metara, koji je u Zadar, gdje će ostati dva tjedna, doplovio iz luke Augusta u Italiji. USNS Arctic je brod izgrađen 1992. godine, a plovi pod zastavom SAD-a. Nosivos...
Ministar graditeljstva i prostornog uređenja Branko Bačić izjavio je u srijedu kako je novim zakonom predviđeno da se vlasnicima privatnih objekata isplati predujam troškova samoobnove, a zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izrazio uvjerenje da će se time ona ubrzati.
“Sav trošak samoobnove bit će isplaćen vlasniku unaprijed”, rekao je Bačić komentirajući prijedlog izmjena Zakona o obnovi, koji je danas upućen u proceduru javnog savjetovanja.
Ministar graditeljstva i prostornog uređenja razgovarao je o obnovi s Tomaševićem, a obojica su ocijenili da je bio konstruktivan i zaključili da će novi zakon ubrzati obnovu, što se tiče privatnih i javnih zgrada.
Bačić je najavio kao novost mogućnost da se onima koji će sami obnavljati svoje objekte isplati predujam u iznosu troškova svih radova, no za prve uplate treba pričekati da se zakon usvoji.
“Zakon bi trebao biti donesen najkasnije 17. veljače, moj je cilj da to bude toga dana. Za sve sudionike obnove koji su do sada u bilo kakvoj proceduri sa svojim predmetima, moći će birati koja im je varijanta povoljnija”, istaknuo je ministar.
Dodao je kako su s predstavnicima Zagreba dogovoreni dvotjedni sastanci na kojima će pratiti dinamiku obnove i podsjetio da je iz Fonda solidarnosti za obnovu javnih objekata alocirano ukupno 683 milijuna eura.
“Grad Zagreb je praktično najveći konzument tih sredstava prema stanju i ugovorenim radovima, negdje je 195 milijuna eura alociranih projekata. Mislim da će Zagreb relativno dobro ta sredstva utrošiti”, istaknuo je Bačić.
Najavio je kako će se u vezi obnove zdravstvenih ustanova sastati s ministrom zdravstva Vilijem Berošem.
Bačić je istaknuo i da će do donošenja zakona predstaviti plan zbrinjavanja građana koji žive u kontejnerima pored svojih kuća ili u kontejnerskim naseljima.
“Za one koji su u kontejnerima kod svojih kuća ili u kontejnerskim naseljima izaći ćemo s programom obnove tog segmenta do usvajanja zakona. Kada zakon bude usvojen, poslat ćemo poruku svima da će do 1. studenog biti zbrinuti i adekvatno smješteni, riješit ćemo ih u sedam vidova privremenog smještaja”, rekao je Bačić.
Gradonačelnik Tomašević izrazio je optimizam te istaknuo da je dogovoreno hitno uklanjanje oštećenih kuća u podsljemenskoj zoni.
“Smatramo da je apsolutno hitno uklanjanje obiteljskih kuća u podsljemenskoj zoni. Tu postoji problem s regulativom, to planiramo iskomunicirati s državnim inspektoratom. To je jedan od apsolutnih prioriteta”, rekao je Tomašević.
The post Ministar Bačić najavio kako će svi koji se odluče za samoobnovu država isplaćivati predujam za troškove appeared first on Zadarski list.
Općinsko državno odvjetništvo u Splitu je 16. siječnja podiglo optužnicu protiv T.G. (40) hrvatske državljanke zbog “počinjenog produljenog kaznenog djela krađe”. 40-godišnjakinja su tereti da je …
Objava Sutkinja Trgovačkog suda u Zadru optužena za krađu odjeće i nakita pojavila se prvi puta na ZADARdanas.
Nakon što je kuna sredinom siječnja službeno otišla u povijest okončano je i jednomjesečno razdoblje besplatnog dizanja gotovine na bankomatima. Pogledajte koliko iznose bankarske naknade nakon prelaska na euro.
Dobra vijest glasi da je gotovo svih 4000 bankomata opet u funkciji, ali ona manje dobra je da će vas dizanje gotovine na bankomatu nematične banke skupo koštati.
Kao i ranije, svaka banka svojim klijentima, korisnicima kartica, naplaćuje naknadu kada podižu gotovinu na bankomatima druge banke. Neke imaju jedinstvenu naknadu za dizanje gotovine, a kod nekih se naknada razlikuje ovisno o tome dižete li gotovinu u zemlji ili inozemstvu. Razlika u naknadama ovisi i o tome je li neka banka članica jedne od mreža koje obavljaju poslove procesiranja kartičnih transakcija. Primjerice, ako raspolažete karticama koje su izdale banke članice grupacije MBNet, plaćat ćete nižu proviziju kada dižete gotovinu s njihovih bankomata.
Treba naglasiti da je naknada viša ako podižete gotovinu kreditnom karticom nego ako obavljate transakciju debitnom karticom. Naknada koja se obično naplaćuje sastoji se od fiksnog dijela i postotka od isplaćenog iznosa. Primjerice, ako naknada iznosi dva eura + 2,50 posto od podignutog iznosa, na podignuti iznos od 100 eura platit ćete 4,5 eura provizije.
S obzirom na to da više nema gornjeg limita, naknade rastu proporcionalno veličini iznosa. U nastavku pogledajte kako se kreću naknade na podizanje gotovine debitnom karticom kod sedam najvećih hrvatskih banaka.
Na podizanje gotovine na bankomatima drugih pružatelja usluga u Hrvatskoj i zemljama Europskog gospodarskog područja Zaba naplaćuje naknadu u iznosu od 2,50 posto plus 1,19 eura od isplaćenog iznosa po transakciji. Na bankomatima u zemljama izvan Europskog gospodarskog područja provizija iznosi tri posto plus 1,99 eura. Na bankomatima banaka iz Grupe UniCredit korisnici paketiranih usluga ne plaćaju naknadu.
Za podizanje gotovine na bankomatima drugih pružatelja usluga u Hrvatskoj i prekogranične transakcije u eurima PBZ svojim klijentima naplaćuje naknadu u iznosu od 2,50 posto plus 1,13 eura od isplaćenog iznosa po transakciji. Na podizanje gotovine debitnom karticom Visa Inspire unutar Intesa Sanpaolo Grupe naknada se ne naplaćuje.
Podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka u Hrvatskoj unutar MBNet mreže Erste banka naplaćuje 0,93 eura plus dva posto iznosa transakcije. Ako klijenti Erste banke podižu gotovinu na bankomatima drugih banaka izvan MBNet mreže u Hrvatskoj i inozemstvu, provizija iznosi 1,19 eura plus 2,50 posto od vrijednosti transakcije. Podizanje gotovine debitnom karticom na bankomatima Erste Groupa u inozemstvu – u Austriji, Mađarskoj, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Češkoj, Slovačkoj, Srbiji, Rumunjskoj, Moldaviji i Crnoj Gori je besplatno. Također, besplatno je podizanje gotovine na bankomatima izvan Hrvatske debitnom karticom Visa Gold za korisnike Erste Gold i Erste Gold Plus Paketa.
Na podizanje gotovine na bankomatima drugih pružatelja usluga u Hrvatskoj i inozemstvu, uključujući bankomate ostalih članica grupe, OTP banka klijentima naplaćuje 2,5 posto od iznosa transakcije, najmanje 3,32 eura. Klijentima banke omogućeno je povoljnije dizanje gotovine na kioscima Tiska, gdje se naplaćuje naknada od 0,66 eura bez obzira na iznos transakcije.
Za podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka u Hrvatskoj i inozemstvu klijenti Raiffeisen banke plaćaju naknadu od 1,50 posto od iznosa transakcije, minimalno 3,32 eura. U odnosu na druge banke kod RBA se podizanje većih iznosa gotovine manje naplaćuje, ali je zato viša naknada za podizanje manjih iznosa.
Za podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka u Hrvatskoj i inozemstvu klijenti HPB-a plaćaju dva posto od iznosa transakcije plus 1,19 eura.
Addiko svojim klijentima naplaćuje jedinstvenu naknadu za podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka u zemlji i inozemstvu u visini od 2,50 posto od vrijednosti transakcije plus 1,99 eura.
Jutros je oko 7:30 zadarska policija zaprimila dojavu kako je u Zadru izbio požar, gdje su odmah po dojavi upućene sve žurne službe. Požar je …
Objava Požar na kući u Zadru, jedna osoba završila u bolnici pojavila se prvi puta na ZADARdanas.